Please Note: This site will look much better in a browser that supports web standards,
but it is accessible to any browser or Internet device.

Alumni Award for Distinguished Teaching

Previous Recipients 1990-2000

Douglas A. Berman - Law
Alan D. Beyerchen - History
Michael J. Boehm - Plant Pathology
Antoinette Errante - ED P&L
Lisa C. Florman - History of Art
Allison B. Gilmore - History (Lima)
Howard P. Marvel - Economics
Paulette D. Pierce - African American and African Studies
R. Vladimir Steffel - History (Marion)
Linn D. Van Woerkom - Physics

William Ackerman - Department of Geography (Lima)
Scott DeWitt - English (Marion)
Cynthia Dilliard - School of Teaching and Learning
Mark Grimsley - History
Michelle Herman - English
Todd Lowary - Chemistry
Terrell Morgan - Spanish and Portuguese
Diane Sainato - ED PAES
Robert Scherrer - Physics
John Thrasher - Art (Mansfield)

Robert S. Coleman - Department of Chemistry
William J. Davis - Department of Mathematics
Michael J. Earley - College of Optometry
Bernard L. Erven - Department of Agricultural Economics
Lawrence A. Krissek - Department of Geological Sciences
Richard J. Lundman - Department of Sociology
Myroslava Maria Mudrak - Department of History of Art
John J. Skowronski - Department of Psychology (Newark)
John W. Wenzel - Department of Entomology

John Chidley - School of Allied Medicine
Joseph Ferrar - Department of Mathematics
Richard Furnstahl - Department of Physics
Stuart Lishan - Department of English (Marion)
Mike Mangino - Department of Food Science & Technology
Stephen Melville - Department of History of Art
Franklin Proano - Department of Comparative Studies (Marion)
Ronald Solomon- Department of Mathematics
Kathleen Stone - Department of Adult Health & Illness Nursing
Norman Uretsky - College of Pharmacy

Deborah Bainer - Department of Educational Theory & Practice (Mansfield)
Sarah ("Sally") Boysen - Department of Psychology/Psychiatry
Bruce Bursten - Department of Chemistry
Jay Hobgood - Department of Geography
Jerome ("Jerry") Masty - Department of Veterinary Biosciences
Timothy McNiven - Department of Art History (Marion)
Terry Pettijohn - Department of Psychology/Psychiatry (Marion)
Gay Su Pinnell - Department of Educational Theory & Practice
James Rathman - Department of Chemical Engineering
Carl Zulauf - Department of Agricultural Economics

David S. Adams - Department of Sociology (Lima)
Caroline A. Breitenberger - Department of Biochemistry
Pamela Burdette - Department of Home Economics Education
Daniel J. Christie - Department of Psychology (Marion)
Michael Davis - School of Music
John F. Disinger - School of Natural Resources
Brian D. Joseph - Department of Linguistics
William von Hippel - Department of Psychology/Psychiatry
J. Robert Warmbrod - Department of Agricultural Education
Mohamed F. Yousif - Department of Mathematics (Lima)

John Bruno - Department of Psychology/Psychiatry
Josina M. Makau - Department of Communication
Frederick D. Meyers - Department of Engineering Graphics
Antoinette Miranda - Department of Educational Services & Research
Barry Nelson - Department of Industrial Systems Engineering
Joy H. Reilly - Department of Theatre
Deborah L. Tannehill - School of Health, Physical Education & Recreation
Joseph T. Zeidan - Department of Judaic/Near Eastern Languages & Literatures

Robert W. Backoff - School of Public Policy & Management
Lawrence A. Brown - Department of Geography
Philip T.K. Daniel - Department of Educational Policy & Leadership
Thomas W. Foster - Department of Sociology (Mansfield)
Patricia A. Lather - Department of Educational Policy & Leadership
Valerie B. Lee - Department of English
Emmalou Norland - Department of Agricultural Education
Frank E. Poirier - Department of Anthropology

John D. Bonagura - Department of Veterinary Clinical Sciences
James S. Gallagher - School of Music
Ralph Gardner, III - Department of Educational Services
Robert G. Holmes - Department of Agricultural Engineering
William E. Jensen - Department of Plant Biology
Elizabeth A. Stasny - Department of Statistics
Heimtraut F. Taylor - Department of German
Nancy L. Zimpher - Department of Educational Policy

E. Scott Bair - Dept. of Geological Sciences
Virgil E. Blanke - Dept. of Education Policy & Leadership
Vesta A Daniel - Dept. of Art Education
Jane M. Fraser - Dept. of Indust/Sys Engineering
Oliver G. McGee - Dept. of Civil Engr/Engr Mech
James R. McLeod - Dept. of Anthropology (Mansfield)
Milap C. Nahata - Dept. of Pharmacy Practice
Elizabeth A. Segal - College of Social Work

Return to Previous Recipients

Return to Alumni Award for Distinguished Teaching

Return to University Awards home


return to top


Recognizing Excellence at Ohio State

Click here to see
all University Awards

The Ohio State University